Dubai’de çalışmak için gerekli vize işlemleri – Entry Permit

Dubai’de ki bir şirketten iş teklifi aldıktan sonra, bir takım evrak ve prosedürler sizleri bekliyor. Bu yazıda bu evrak işlerini en güncel tecrübe ile sizlerle paylaşmak istiyorum. Böylelikle izlenecek olan yollar konusunda size yol gösterici bir rehber olmasını umuyorum.

Öncelikle ilk almanız gereken giriş veya Entry Permit dedikleri bir geçici vize. Bu vize ile ülkeye girip, oturma izni (Residence Permit) alabiliyor olacaksınız. Entry Permit vizesini alabilmek için aşağıda ki evrakları şirketinizde bu işlerle ilgilenen çalışana fiziksel olarak göndermeniz gerekiyor. Bu belgelerle çalışan, sizin adınıza Entry Permit vizesine başvuru yapabiliyor. Başvuru sonucunda da Entry Permit vizeniz size dijital ortamda gönderiliyor ve bu belgenin çıktısını alarak ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.

  • Pasaportunuzun renkli fotokopisi (En az 6 ay geçerliliği olan ve 5 adet boş sayfası olması gerekiyor)
  • En yüksek eğitim diplomanız; üniversite, yüksek lisans vb.. (Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğundan onaylı, Arapça veya İngilizce)
  • Pasaport türünde ve boyutunda 6 adet beyaz arka fonlu fotoğraf

Diplomanızın Birleşik Arap Emirlikleri, BAE (UAE) elçiliği veya konsolosluğundan onaylı olması gerekiyor. En yüksek dereceli diplomanızı gönderdiğinizden emin olmalısınız. Eğer yüksek lisans yaptıysanız, lisans yerine yüksek lisans diplomanızı göndermeniz gerekiyor. Diplomanıza konsolosluktan onay alabilmek için öncesinde yapmanız gereken bir kaç onay ve işlem bulunuyor. Öncelikle diplomanız ingilizce veya arapça değilse, bunu yeminli bir tercümana çevirtmeniz gerekiyor. Akabinde bu belgeyi noter’de onaylatıyorsunuz. Noter’de onaylattığınız bu belgeye kaymakamlıklarda apostil yaptırıyorsunuz.

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonuyla tespit edilmiştir. Apostil kuralları yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir.

 

Burada önemli noktalardan biri, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında apostil anlaşması bulunmuyor. Dolayısı ile apostil işlemi yapmazlarsa şaşırmayın, onun yerine farklı bir tasdik, imza ve mühür işlemi yapılıyor.

Kaymakamlıktan belgenize apostil veya tasdik işlemi yaptırdıktan sonra, belgenizi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE, UAE) konsolosluğuna götürüp son onay işlemini tamamlamış oluyorsunuz. Konsolosluk belgenizi aynı gün veya ertesi gün verebiliyor. En son aldığınız onaylı belge ile birlikte fotoğraf ve pasaport fotokopinizi fiziksel olarak Dubai’de bulunan şirketinize gönderiyorsunuz (DHL 90EUR) ve onlar sizin için Entry Permit vizesine başvuruyu başlatıyorlar.

Hızlıca özetlemek gerekirse, diploma tasdiği için izlenmesi gereken adımlar ve ödeyeceğiniz ücretler aşağıda ki gibi olacaktır.

  • Diplomanızın herhangi bir yeminli tercüman tarafından Arapça veya ingilizce’ye çevrilmesi. (50TL)
  • Noterden tercüme edilen diplomanızın tasdik edilmesi (90TL)
  • Kaymakamlıkta tasdik işleminin yapılması (ücretsiz)
  • Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğundan belgenizin onaylanması (150 AED)

Şirketiniz masrafları karşılıyor ise, tüm yaptığınız harcamaların fişlerini almayı unutmayın veya kaybetmeyin. Böylelikle tüm harcamalarınızı masraf göstererek, şirketinizden tüm ödediğiniz ücretleri geri alabilirsiniz.

Şirketiniz belgeleri teslim aldıktan sonra Entry Permit vizesine başvuruyor ve vizenin çıkması her ne kadar resmi olarak 8-10 iş günü olsa da, 2-3 gün içinde çıkıyor. Vizeniz hazır olduğunda, şirketiniz bunu size dijital olarak gönderiyor ve renkli çıktısını alıp, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bu vize ile giriş yapabiliyorsunuz. Oturma / Çalışma izni (Residence Permit) alabilmek için ülkeye sadece bu vize ile girmelisiniz, turistik vize ile giriş yaparsanız, oturma vizesi başvurusunda bulunamazsınız.

Dubai’ye giriş yaparken, pasaportunuza ve yanınızda getirdiğiniz Entry Permit vizenize damga vurulduğuna emin olun ve damgalı Entry Permit vizenizi kaybetmeyin, bu belgeler Residence Permit vizeniz için gerekli.

Tebrikler, Dubai’ye giriş yaptınız ve asıl işlemler bundan sonra başlıyor. Residence Permit vizesi ve Emirates ID kart alabilmeniz için farklı adımlar ve işlemler sizleri bekliyor. Entry Permit vizesi aldıktan ve Dubai’ye giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk işlem Residence Permit vizesine başvurmak. Bu işlem için gerekli belgeler ve işlemleri aşağıda ki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz.

Unutmadan; ülkeye giriş yapmadan önce; eğer eşiniz ve çocuğunuzu da daha sonra getirecekseniz, onlar için gerekli olan belgeleri de yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Eşiniz ve çocuklarınız için gerekli olan belgelere ve prosedürlere aşağıda ki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Close Menu