Dubai’de çalışmak için gerekli vize işlemleri – Residence Permit – Emirates ID

Residence Permit yani oturum izni alabilmeniz için öncelikle Dubai’ye girmeden önce giriş vizesi (Entry Permit) almanız gerekiyor. Bu adımı atladıysanız, öncelikle Entry Permit için gerekli adımları tamamlamanız gerekir. Aşağıda ki bağlantıya tıklayarak, bu adım için gerekli işlemleri okuyabilirsiniz.

Entry Permit vizenizi aldınız ve Duba’ye giriş yaptınız. Aldığınız bu vize aslında geçici, Residence Permit vizesi alabilmeniz için bir ön adımdı. Bir sonra ki adımda kalıcı ve tüm işlemlerde kullanabileceğiniz Residence Permit yani oturum vizesi alıyor olacaksınız.

Residence Permit vizesi alabilmek için, Dubai’ye giriş yaptıktan sonra Pasaportunuzun orjinalini ve damgalı Entry Permit vizenizi şirket yetkilisine teslim etmeniz gerekiyor. Bunların dışında sizden beklenen farklı bir belge olmuyor. Şirket sizin için bir kaç farklı belge daha toparlayıp, Residence Permit vizesine başvuruyor. 1-2 gün içerisinde medikal teste gitmeniz için şirketiniz sizin için randevu alıyor ve zamanı geldiğinde şirketinizin sizin için toparladığı belgelerle (Pasaport, Başvuru Formu, Entry Permit vizesi, Pasaport kopyası, fotoğraf vb..) birlikte “Knowledge Village Medical Fitness Centre” adlı sağlık kurumu, hastaneye gidiyorsunuz.

Hastaneye gittikten sonra tüm belgelerinizi hastanede ki bir yetkiliye veriyorsunuz (şirketiniz sizi yönlendiriyor, AXS counter) ve o da size X-ray (akciğer filmi) ve kan testi için bir belge veriyor. Bu belgelerle birlikte sıra alıyorsunuz. Sıranız geldiğinde ilk adım Kan testi için belgeniz onaylanıyor ve beklemeye devam ediyorsunuz.

Belgeniz x-ray ve kan testi için ayrı ayrı onaylanıyor, dolayısı ile sıranız geldiğinde ilk kan testi onayı alıyorsunuz daha sonra tekrar bekleyip, x-ray için onay alıyorsunuz. Neden tek adımda yapmadıklarını pek anlayamadım. Sıra numarası aldığınız yerde size yardımcı olabilecek birileri her zaman bulunuyor. Takıldığınız durumlarda her zaman yardım alabilirsiniz. Bu 2 adımı yaptıktan sonra kan testi ve X-ray odalarına direk gidip işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Bu işlemleri bitirdikten sonra geri dönmeyin çünkü son adım olarak Emirates ID alabilmeniz için gerekli işlemleri de hemen çapraz binada yapıyor olacaksınız. Hastane’den çıkıp, 8 numaralı binaya gidiyorsunuz ve buradan da bir sıra alıyorsunuz. (Tüm binalar yan yana villalardan oluşuyor) Bu işlem Emirates ID alabilmeniz için gerekli adım. Eskiden sanırım bu işlemler ayrı zamanlarda yapılıyordu. Medikal teste girip, Residence Permit vizesini aldıktan sonra Emirates ID’ye başvuruyordunuz ancak artık 2 işlemi tek seferde yapabiliyorsunuz.

8 numaralı binaya girdiğinizde de bir sıra numarası alıp bekliyorsunuz. Sıranız geldiğinde fotoğrafınız çekiliyor, tüm parmak izleriniz alınıyor. Bu adımdan sonra işlemleriniz bitmiş oluyor. Daha sonra X-ray ve Kan testi belgelerinizi, hastaneye ilk geldiğinizde ki yetkiliye (AXS counter) verip, işleminizi tamamlıyorsunuz. Onlarda size işleminizi takip edebileceğiniz bir Application form veriyorlar. (Bu form aslında giderken götürdüğünüz belgelerde var, şirketinizin sizin için başvuru yaptığı form)

Şirketiniz de bu işlemlerle ilgilenen yetkiliye, işlemleri tamamladığınıza dair bildirim yapıyorsunuz. O da sizin için Residence Permit vizesi ve Emirates ID kart durumunu takip ediliyor. Residence Permit vizenizi pasaportunuza basılmış bir şekilde 4-5 gün sonra şirketinizde ki yetkiliden teslim alıyorsunuz.

Residence Permit vizesi çıktıktan 2-3 gün sonra da Emirates ID’nizin hazır olduğuna dair bir SMS alıyorsunuz. Aynı zamanda Emirates ID kartınızın durumunu, yukarıda ki bahsettiğim Application Form’da yer alan Application ID üzerinden online olarak yapabiliyorsunuz. https://www.ica.gov.ae/en/services/e-services/id-card-status.aspx

Emirates ID kartınızın durumuna yukarıda ki linkten bakabilirsiniz ancak benim tavsiyem pasaportunuzu teslim aldıktan 2 gün sonra kart durumunuzu 600530003 telefon numarasını arayarak sormanız. Online sistem’de kart durumu güncellenmeden önce aslında kartınızı bir post office’e göndermiş olabiliyorlar. Telefon’la ararsanız, kartınızın hangi post office’de olduğunu size söyleyeceklerdir, böylelikle boşuna beklememiş olursunuz. Akabinde post office’e (postane) gidip, Emirates ID kartınızı alabilirsiniz.

Emirates ID kartınızı ve Pasaportunuzda ki Residence Permit vizesini banka hesap açımlarında, ev tutarken, araba alırken tüm işlemler de kullanacaksınız dolayısı ile bunları 3-5 fotokopisini alıp, kenarda tutmanızda fayda var.

Pasaportunuzla birlikte şirketiniz size bir de hangi pozisyonda, hangi şirkette çalıştığınıza dair Labour Card yani çalışma kartı veriyor. Bu kartı sürekli yanınızda taşımanız tavsiye ediliyor.

Tebrikler. Artık Emirates ID kartınızı ve Residence permit vizenizi almakla resmi olarak Dubai’de kalabilir, çalışabilirsiniz.

Leave a Reply

Close Menu